Pożyczaj odpowiedzialnie

Dopasowanie kwoty i okresu spłaty do swoich możliwości

Ważne, by kwota, którą deklarujesz we wniosku o pożyczkę, była dopasowana do posiadanych przez Ciebie możliwości. Istotny jest także okres spłaty zaciągniętych należności. Te dwie kwestie bezpośrednio będą wpływać na wysokość spłacanych rat.

Jeśli kwota pożyczki oraz okres jej spłaty będą prawidłowo dobrane, nie będziesz musiał się martwić o zbyt wielkie obciążenie Twojego domowego budżetu. Ominie Cię ogromny stres związany z szukaniem dodatkowych środków pieniężnych na kolejną ratę. Warto też zastanowić się nad dniem, który wyznacza nam termin uregulowania raty. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór maksymalnie trzeciego dnia od momentu otrzymania wynagrodzenia za pracę. Wtedy masz pewność, że rata zostanie opłacona w terminie, a Ty będziesz miał na nią wystarczającą ilość środków pieniężnych. Wówczas można skorzystać z opcji stałego zlecania przelewu. Warto pamiętać także o regularnej spłacie pożyczki. Wszelkie opóźnienia w płatnościach mogą przyczynić się do powstania poważnych kłopotów finansowych i prawnych.

Sprawdzenie RRSO

RRSO – to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Uwzględnia ona dodatkowe koszty związane z udzieleniem pożyczki. Dlatego decydując się na jej zaciągnięcie, należy zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz niej samej, będziemy mieli do spłaty prowizję oraz odsetki.

Przed dokonaniem ostatecznego podpisu na umowie warto poprosić o przedstawienie dokładnych obliczeń naszej miesięcznej raty, którą zobowiązujemy się regularnie spłacać. Obliczenia powinny ukazać wszystkie składniki z których składa się rata oraz ich konkretne wartości. Wówczas otrzymamy faktyczne koszty naszej pożyczki. Do nich należą odsetki oraz prowizja. Często też na RRSO składa się także konieczność wykupienia ubezpieczenia, które warunkuje otrzymanie pożyczki. Odsetki, prowizja oraz ubezpieczenie to rzeczy, które generują faktycznych koszt pożyczki, dlatego warto mieć je na uwadze.

Porównanie ofert

Podjęcie decyzji o pożyczce nie jest sprawą łatwą. Musi być ona dokładnie przemyślana i odpowiedzialna. Pożyczka jest poważnym zobowiązaniem, z którego trzeba będzie się wywiązać. Dobrze, jest by zorientować się w różnych ofertach dostępnych na rynku.

Nieprzemyślenie decyzji o pożyczce i zdecydowanie się na pierwszą lepszą ofertę finansowania może przysporzyć wielu kłopotów i niepotrzebnych problemów. Dobrze jest, jeśli sprawdzisz kilka ofert firm pożyczkowych i wybierzesz tą, która będzie najbardziej optymalna do Twoich oczekiwań i potrzeb. Dokładnie zapoznaj się z zasadami zawartymi w regulaminach pożyczkodawców. Być może jeden z warunków będzie bardzo atrakcyjny. Jednak nie sugeruj się pojedynczymi warunkami, a całością. Może się okazać, że reszta zasad zwyczajnie nie pasuje do Twoich potrzeb i możliwości, a stąd już bardzo blisko do poważnych kłopotów.

Sprawdzenie możliwości przedłużenia pożyczki

Koniecznie trzeba się dowiedzieć, jakie mamy możliwości, kiedy chcemy przedłużyć spłatę naszej pożyczki. Pożyczkodawcy określają szereg wymagań, z którymi należy się zapoznać jak najwcześniej. Od nich może zależeć, czy dana pożyczka będzie w zasięgu naszych możliwości.

Każdy z pożyczkodawców określa własne wymagania względem pożyczkobiorcy. Bywają one bardzo różne, dlatego staranne sprawdzenie warunków jest wręcz kluczową sprawą. Na pewne okoliczności nie mamy wpływu, a okresowe kłopoty mogą się zdarzyć każdemu z nas. Te niespodziewane sytuacje losowe przyczyniają się do trudności w spłacie pożyczki lub ją uniemożliwiają. Jednakże dla wygody swoich klientów, pożyczkodawcy w przygotowanych umowach dokładnie określają, jakie sytuacje są brane pod uwagę w przypadku konieczności przedłużenia pożyczki. Rzetelne zapoznanie się z nimi pozwoli uniknąć niepotrzebnych kłopotów nam i naszej rodzinie.